Apple predstavil hodinky štvrtej generácie a trojicu nových iPhonov

0

Dátum 12.9. bol tento rok v komunite priaznivcov značky Apple veľmi netrpezlivo očakávaný. Rôzne dohady sa zhodovali v tom, že budú predstavené minimálne tri iPhony a možno i nový iPad. Prezentácia o 19:00 sa tradične začala videom s trochou zábavnej nadsázky, s hudbu z filmu  Mission Impossible. Bežiace dievča tentoraz  na rozdiel od legendárnej reklamy 1984 nemalo v ruke kladivo, ale kufrík. 

Šéf Apple Tim Cook sa pochválil dosiahnutím míľnika 2 miliardy iOS zariadení. Predstavovanie noviniek začína podľa Tima Cooka najpersonálnejším zariadením – hodinkami Apple Watch série 4. 

Svojim majiteľom tradične poskytujú konektivitu, umožňujú im monitorovanie zdravotného stavu a fitness aktivít. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou majú o 35 percent väčšiu plochu displeja a inovovaný dizajn – konštrukčne aj čo sa týka dizajnu používateľského rozhrania. Pribudli nové atraktívne pozadia s motívmi pary, či ohňa. Inovovaná bola aj otočná korunka, ktorá má haptickú odozvu. Nové hodinky majú dvojjadrový 64 bitový procesor, ktorý je 2x výkonnejší, než čip, ktorý bol srdcom predchádzajúcej verzie.

Zlepšila sa aj citlivosť a presnosť senzorov, predovšetkým akcelerometra a gyroskopu. Analýzou údajov zo senzorov dokážu spoľahlivo identifikovať pád, čo je dôležité hlavne u starších, chorých, či telesne postihnutých ľudí. Po identifikácii pádu, ak majiteľ hodiniek zostane ležať dlhšie, než minútu, prípadne ak akciu neodvolá, hodinky volajú na SOS číslo. Hodinky identifikujú neobvykle vysokú, či nízku tepovú frekvenciu a taktiež dokážu identifikovať fibriláciu. Spontánnym potleskom bola odmenená informácia, že nové hodinky dokážu zosnímať elektrokardiogram, čiže EKG. 

Na zosnímanie je potrebné prstom držať povrch korunky

Grafický prehľadný záznam sa prenáša do smartfónu, tabletu, prípadne počítača

Zdravotné údaje sú spoľahlivo zašifrované, tak v samotnom zariadení, ako aj v cloude. Podobne ako predchádzajúca séria, nové hodinky majú celodennú výdrž batérie. Dostupnosť nových hodiniek bude 21.9, predobjednávky začínajú 14.9.

Prezentácia pokračovala časťou, na ktorú netrpezlivo čakali priaznivci iPhonov. Je nepochybné, že iPhone X so svojim výrezom definoval budúcnosť smartfónov, presne tak ako prvý iPhone pred 10-timi rokmi. Apple u iPhone X eviduje 98 % zákaznícku skúsenosť. Ako prvý bol predstavený iPhone Xs, ktorý bude dodávaný v troch farbách – zlatej striebornej a „vesmírnej šedej“ a má odolnejšie ochranné sklo, než súčasná verzia. 

Pre nový iPhone je deklarovaná odolnosť IP68, čo v praxi znamená ponorenie na 30 minút do hĺbky 2 metre. Avizovaná podpora Dolby Visions HDR 10 umožní vychutnať video obsah v natívnej kvalite. Uhlopriečka super retina displeja je 5,8 palca. Dynamický rozsah displeja je o 60% lepší než u iPhone X. Potleskom bola odmenená informácia o 521 GB úložného priestoru.

Nasledovalo predstavenie iPhone Xs Max s uhlopriečkou až 6,5 palca. 

Avizované boli rýchlejšie a spoľahlivejšie algoritmy identifikácie ma základe snímky tváre FaceID. 

Srdcom nového iPhone je A12 bionic vyrobený 7 nm technológiou, ktorý na substráte obsahuje 6,9 miliard tranzistorov. Podobne ako minulý týždeň Huawei tvrdí aj Apple, že má svetové prvenstvo v 7 nm čipoch v smartfóne. 6 jadrový CPU a 4 jadrový GPU a neural engine na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. Predchádzajúca verzia neural engine v A11 zvládala  600 miliard operácií sa sekundu. A12 Bionic zvládne neuveriteľných 5 trilionov neurónových operácií za sekundu. 

Umelá inteligencia a strojové učenie vás bude sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu. Napríklad aplikácie by sa mali spúšťať o 39% rýchlejšie. Algoritmy knižnice Core ML sú v porovnaní s A11 približne 9 x rýchlejšie a zároveň sa znížila energetická náročnosť na 1/10.  Neurónový koprocesor významne pomôže aj aplikáciám využívajúcim virtuálnu a rozšírenú realitu. 

Traja vývojári postupne demonštrovali ako využívajú GPU a neural engine vo svojich aplikáciách a to aj v rozšírenej realite 

iPhone je známy svojimi kvalitnými fotoaparátmi. Najlepšie to ilustruje fakt, že fotografia z iPhone sa už dostala aj na obálku magazínu Time.

Obrazový signálový procesor v spolupráci s neurónovým koprocesorom zvládajú náročné operácie súvisiace so spracovaním a vylepšení obrazu. HDR sa dá robiť aj na dynamické scény.

Zlepšilo sa aj generovanie rozostreného pozadia takzvaného bokehu v portrétnom móde. Hĺbka ostrosti sa dá upraviť aj dodatočne. Sú to náročné operácie a niekedy je potrebný až trilión operácií na jeden záber. 

Kvalitnejší senzor a možnosti čipu A12 Bionic otvárajú podľa Philla Schillera novú éru mobilnej fotografie a videa.  Na prestras prišla aj téma výdrže batérie, ktorá je u iPhone X s o pol a u iPhone X sMax o hodinu a pol dlhšia než o iPhone X. Apple konečne začal riešiť aj Dual SIM, zatiaľ len pre niektoré regióny a eSIM.

Tretím novým iPhonom je iphone Xr. Má LCD displej s uhlopriečkou 6,1 palcov a s rozlíšením 1792 x 828 pixelov. Pri tejto veľkosti uhlopriečky je hustota pixelov 326 ppi. Veľmi potešiteľné je, že aj tento model má nový čip A12 Bionic. 

Ďalším charakteristickým znakom je zadný fotoaparát s jedným objektívom.

Parametre fotoaparátu

Neurónový procesor na základe rozpoznávania obrazov zvládne umelé rozostrenie pozadia aj pri ukrátení o jeden objektív.

Ceny

Dostupnosť pre náš región

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Apple iPhone iOS smart Watch macOS MacBook biznis

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať