Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

BenQ SW240: Kompaktný monitor pre fotografov

0

Kvalita obrazu s 99 % pokrytím farebného priestoru Adobe RGB a možnosť upevnenia tieniacej clony SH 240, ktorá sa dodáva ako voliteľné príslušenstvo, predurčuje tento monitor s uhlopriečkou 24 palcov na editovanie fotiek, videa a profe­sionálnu grafiku. Pri profesionálnom monitore je nepísané pravidlo, že v balení dostanete protokol o výsledku jeho továrenskej kalibrácie. Ten de­klaroval 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 99 % pokrytie Adobe RGB.

Dizajn a konštrukcia

Monitor pre profesionálov má nevtieravý a elegantný dizajn. Nevýrazný, veľmi tenký rám okolo displeja si takmer nevšimnete, azda okrem spodnej lišty, na ktorej sú vpravo sústredené ovládacie tlačidlá. Pomocou tlačidla Color Mode HotKey môžete operatívne prepínať medzi tromi prednastaveným farebnými režimami bez toho, aby ste sa museli ponárať do menu OSD. Ak toto ­tlačidlo ­zatlačíte na 5 sekúnd, môžete si nastaviť, ktoré tri farebné módy vrátane dvoch módov definovaných používateľom budete tlačidlom prepínať. Stlačením ktoréhokoľvek z ostatných tlačidiel sa zobrazí hlavné menu, pričom jeho ikony sú na obrazovke priamo nad korešpondujúcimi hardvérovými tla­čidlami. 

Napájací zdroj je vnútri telesa monitora. Kovový stojan je takisto kompaktný, ale z pevnej zliatiny. Noha s nastaviteľnou výškou  umožňuje natočiť displej o 90 stupňov a pracovať aj pri orientácii na výšku. Displej možno nakloniť v rozmedzí -5 až 20 stupňov a výškovo posúvať  o 14 cm. Kruhový otvor v nohe umožňuje prevliecť káble. V hornej časti nohy je praktické ucho umožňujúce prenášanie monitora.  Pri tomto 24- palco­vom modely je  prvoradým kritériom kompaktnosť a prenosnosť. Konektory sú umiestnené tradične na hrubšej časti tela vzadu zospodu. Čítačka kariet SD a dva porty USB sú vzadu prístupné z ľavej strany. Ako príslušenstvo sa dodáva kábel s konektormi DVI, kábel s konektormi DisplayPort a Mini DP a kábel USB.

Displej

Monitor má veľmi kvalitný  displej IPS s rozlíšením 1920 × 1200 pixelov, pomerom strán 16:10 a 10-bitovou natívnou farebnou hĺbkou. Vernosť farieb zvyšuje 14-bitová 3D tabuľka LUT. Zobrazenie farieb je skutočne vynikajúce, či pri subjektívnom posudzovaní, alebo objektívnom meraní. Hodnoty Delta E sú menšie ako 2. Desaťbitová hĺbka farebných zložiek umožňuje zobraziť verne viac než miliardu odtieňov farieb. Monitor má aj špeciálny režim na prácu s čiernobielymi fotografiami a grafikou. Pre profesionála je dôležité mať monitor vždy správne nastavený, preto BenQ SW240 podporuje hardvérovú kalibráciu sondami X-Rite i1 Display Pro / i1 Pro / I1 Pro 2 / Spyder 4 / Spyder 5. K dispozícii je softvér Palette Master Element. Samozrejme, kalibračnú sondu treba kúpiť osobitne. Hardvérová kalibrácia umožňuje nastaviť čip na spracovanie obrazu v monitore bez zmeny výstupných dát grafickej karty. Vyskúšal som kalibráciu pomocou sondy Spyder 4, fungovala bez problémov. Tieniaca clona je dokonca  konštruovaná tak, aby sa zakrývateľným otvorom v hornej časti dal prestrčiť kábel sondy.  Trochu netypické rozlíšenie umožňuje aj veľmi dobrú prácu s dokumentmi. Na obrazovke pohodlne ­zobrazíte vedľa seba dve strany A4 na výšku.

Praktické skúsenosti

Monitor som testoval s ultrabookom MacBook Pro pripojeným cez redukciu k portu HDMI. Aby som si overil objektívnosť údajov v protokole od výrobcu, otestoval som monitor pomocou kalibračnej a meracej sondy Spyder 4 Elite. Meranie v plnom ­rozsahu potvrdilo údaje z protokolu vrátane 99 % pokrytia Adobe RGB. Rozsah modrej, purpurovej a červenej je vo farebnom  priestore Adobe RGB zhodný s menej náročným sRGB. Rozdiel je v bohatosti podania zelených odtieňov, čo sa prejaví nielen pri fotografiách prírody, ale často aj módy či moderných interiérov.

Vynikajúca je aj rovnomernosť podsvietenia. Maximálnu odchýlku som nameral 7,3 %, a to v ľavom hornom rohu. V ostatných rohoch odchýlka neprekročila 2,3 %. Rýchlosť reakcie 5 ms (GtG) a obnovovacia frekvencia 60 Hz v praxi znamená, že pre grafika aj bežného hráča je to veľmi dobrá hodnota, no náruživého hráča by úplne neuspokojila. Optickou sondou pripojenou k osciloskopu som nezaznamenal žiadne blikanie podsvietenia ani pri regulácii jasu nastavenej na minimum. Monitor  pri príjemnom jase neprekročil spotrebu 18,2 W.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 24,1 palca, technológia IPS; rozlíšenie: 1920 × 1200; latencia:  5 ms (G2G); jas: 250 cd/m2 (typický); kontrast: 1000:1 (natívny) 20M:1 (DCR - dynamický); pozorovací uhol: 178°/178°; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 100 % sRGB, 99 % Adobe RGB, 95 % DCI-P3; konektory: DisplayPort 1.2, HDMI 1.4,  DVI, 2× USB3.1, spotreba: 19 W,  0,5 W (spánok); rozmery: 356,2 × 533,2 × 56,44 mm; hmotnosť: 6,7 kg

• Cena: 439 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Verné podanie farieb, 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB
- Nič podstatné 

HODNOTENIE:

Dizajn: 92 %
Kvalita obrazu: 97 %
Funkcionalita: 95 %
Celkovo: 94 %

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
BenQ

Pridať komentár