Lacnejšie alebo drahšie kreslo k počítaču?

0

Kvalita sedenia výrazne určuje (ne)pohodu pri práci. Priveľmi šetriť na kresle sa preto príliš neoplatí. Otázkou je, koľko chcete investovať a čo pri výbere zohľadňujete. Na porovnanie sme objednali tri rôzne kreslá v rôznych cenách. A v tomto prípade platí, že drahšie znamená lepšie. Zhrňme si najprv, čo majú testované kreslá spoločné a aké kľúčové vlastnosti bývajú cenovej kategórii 150 – 300 eur štandardom. Každý model má polohovateľné operadlo s možnosťou nastavenia takmer až do vodorovnej polohy (165°+) s drobným krokovaním. ­

Takisto je tu podpora hojdacieho režimu, ktorá je okrem odreagovania zaujímavá i na režim playseatu k závodným simulátorom či pre voľbu „nulovej gravitácie“ na zdravú ergonómiu. Sedadlá totiž možno zafixovať do záklonu približne v tridsaťstupňovom uhle. Na takéto používanie však musíte mať uspôsobený i stôl a stojan na monitor (prípadne volant). Súčasťou základnej výbavy sú vždy dva vankúše, jeden za krk, druhý pod kríže. Ten pod kríže je vždy výškovo prispôso­biteľný a nekladie žiadne obmedzenia. Možnosti polohovania vankúša určeného pod krk sú už menej flexibilné.

Trust GXT 707R

Povrch kombinuje koženku (celý zadný poťah a spredu „krídla“ sedadla i operadla) s textíliou (kontaktná plocha). Štruktúra povrchu látky je veľmi jemná a vnútro má najmäkšie zo všetkých. No sedadlo je takisto najtenšie (7 cm), čo znamená, že po nejakom čase používania (po „vysedení“) už kontakt nemusí byť najpríjemnejší. Alebo v prípade používateľov s vyššou hmotnosťou (Trust v špecifikáciách odvážne uvádza maximálnu zaťažiteľnosť prekvapivo až 150 kg) môže byť taký pre tesný kontakt s oceľovou kostrou už od prvého momentu.

Vzhľadom na najvyšší minimálny zdvih sedadla (48 cm) je zvláštna nižšia poloha opierky pod hlavu – typicky skôr pre používateľov s nižším vzrastom, napríklad pre deti, ktoré však nemusia dočiahnuť celou plochou chodidiel na zem. Krížová opierka je suverénne najväčšia i najhlbšia, čo môže jednému vyhovovať, druhému prekážať. Každopádne núti používateľa sedieť vzpriamene.

Konštrukcia je najsubtílnejšia, primeraná najnižšej obstarávacej cene. Výtlak piestu je pomerne agresívny, pri doraze konštrukcia ako jediná zadrnčí, čo nepôsobí najlepším dojmom. Väčšie výhrady mám však k lakťovým opierkam, ktoré si minimálne na testovanom kuse nedržia polohu stabilne pri nastavení na maximálnu výšku. Už i pod nízkym tlakom (zhruba silou, ktorú dokážete vyvinúť i malíčkom) sa o pár úrovní prepadávali, čo svedčí o nižšej kvalite zubov alebo zarážky.


Opierky Trust GXT 707R môžu byť vratké a pod záťažou nemusia udržať ani nastavenú výšku

PLUSY, MÍNUSY:
+ Hebký, príjemný povrch, výhodná cena, široké možnosti polohovania
- Tenšie výplne, nestabilné lakťové opierky, rozheganejšia konštrukcia, opierka pod krk je pomerne nízko

HODNOTENIE:
Cena/hodnota: 90 %
Pevnosť: 70 %
Kvalita povrchu: 80 %
Flexibilita: 90 %
Celkom 83 %

• Cena: 160 EUR

 

SPC Gear SR500

Zástupca celotextilných kresiel. Takéto vyhovenie príde vhod najmä v lete, keď pri potení je kontakt ľudskej kože so vsiakavým materiálom najpríjemnejší. Na druhej strane to znamená i prácnejšiu údržbu pri hĺbkovom znečistení, napríklad po obliatí nápojom. A obzvlášť pri pórovitej štruktúre sa povrch horšie čistí. Jedným dychom však treba dodať, že táto tkanina niečo vydrží a dá sa použiť aj kefa s plastovými štetinami.

Na prvý pohľad vyzerá kreslo robustnejšie než model od Trustu, to najmä vďaka väčšiemu objemu molitanovej výplne. V praxi je však sedadlo viac rozkývané a pri pohyboch (a to sa ani nemusíte hojdať) počuť rôzne praskanie.  Nezdá sa však, že by boli nosné časti poddimenzované a hrozilo by skoré poškodenie – hmotnosť i hrúbka nosných materiálov sú dostatočné. Ibaže nie všetko sedí a kĺže úplne s ľahkosťou. Mimochodom, špecifikovanú zaťažiteľnosť má SR500 najnižšiu (120 kg).

Jedna z hlavných vecí, prečo má zmysel si za toto kreslo priplácať, je oceľový rám poprepletaný popruhmi v operadle i sedadle. Tie by mali zabezpečiť dlhšiu životnosť a stálejší tvar.

Výborné sú tu už i lakťové opierky. Nielenže sú perfektne stabilné, ale okrem tradičných smerov (dopredu/dozadu, hore/dole a natáčania) možno nimi pohybovať i do strán, čo neumožňuje ani veľa podstatne drahších kresiel vrátane najdrahšieho testovaného od Arozzi.


Oporné popruhy, čo je jeden z prémiových prvkov, má i SPC Gear SR500F

PLUSY, MÍNUSY:
+ Masívnejšie výplne, popruhy v operadle i pod sedadlom, prijateľná cena, perfektné opierky pod zápästia, široké možnosti polohovania
- Výraznejšie vŕzga (a nie je to iba chyba kusa), vratkejšie sedadlo, náročnejšie na údržbu

HODNOTENIE:
Cena/hodnota: 90 %
Pevnosť: 80 %
Kvalita povrchu: 80 %
Flexibilita: 100 %
Celkovo: 88 %

• Cena: 220 EUR

 

Arozzi Vernazza

Najdrahšie, ale už konečne bezchybne stabilné. Všetko drží a nepohne sa, čo je dobré – máte tak pocit istoty a opory. Navyše chod všetkých pohyblivých častí je hladký a tichý.

Na rozdiel od ostatných dvoch sa armované sedadlo po bokoch skrúca iba symbolicky, takže možno pohodlne využívať prakticky celú plochu od kraja po kraj. Obmedzovaní tak nebudú ani urastenejší chlapi. Zodpovedá tomu i záťaž do 160 kg. Na druhej strane výrobca nastavil výškové rozmedzie (46 – 53 cm) tak, že si na svoje prídu i vzrastovo nižší používatelia, čiže môžeme hovoriť o akomsi univerzálnom vyvážení. Hoci vankúš pod krk je už pomerne vysoko. Kvalita piesta je evidentne najvyššia. Jeho chod je najplynulejší, najčistejší, s mäkučkým dorazom. Naopak, kontaktný materiál už taký mäkučký nie je (čo sa dá, samozrejme, považovať i za výhodu). Tuhší je z dôvodu silnejšieho povrchu zo syntetickej kože, ktorým je očalúnené všetko spredu i zozadu.

Toto kreslo má i širšie (7-centimetrové) kolieska s menším odporom, no takisto sú z nylonu a na parkety či koberec s dlhým vlasom sa nehodia. Silikónové si však vždy môžete podľa potreby dokúpiť a vymeniť.

Konštrukcia základne s kolieskami už nie je oceľová, ale z nejakého kompozitného materiálu, ktorý je i vďaka vnútorným výstužiam pevnejší než kovy. Navyše je odolnejší proti deformáciám pri vysokom zaťažení. Cena Vernazzy je vyššia, no opodstatnene.


Detail na hlbšie zapustenie piesta kresla Arozzi Vernazza, ktoré sa vyznačuje najvyššou stabilitou

PLUSY, MÍNUSY:
+ Masívnejšie  výplne, popruhy v operadle i pod sedadlom, najpresvedčivejší chod piesta, vysoká stabilita všetkých prvkov, jednoduchá údržba
- Vyššia poloha záhlavného vankúša

HODNOTENIE:
Cena/hodnota: 90 %
Pevnosť: 100 %
Kvalita povrchu: 90 %
Flexibilita: 90 %
Celkovo: 93 %

• Cena: 310 EUR

 

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať