
Máme prvú vakcínu proti COVID-19. Vráti nás do “normálu”?
Oznámenie spoločnosti Pfizer, že jej vakcína vyvinutá v spolupráci s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech je pri prevencii proti COVID-19 účinná v 90 % prípadov, vyvolala na akciových trhoch eufóriu. Hodnota jej akcií vzrástla až o 9 %. Polepšili si aj spoločnosti spojené s cestovným ruchom a cestovaním, naopak, pokles zaznamenali hráči, ktorí boli počas lockdownu veľmi vychytení, ako Zoom, Amazon, Netflix a pod.
Prvá logická reakcia je zablahoželať k úspechu vedy. No skôr ako otvoríme šampanské, treba si uvedomiť, že ide o mRNA vakcínu, ktorá si vyžaduje iba získanie genetického kódu patogénu namiesto postupného kultivovania oslabených kmeňov vírusu. Navyše je to dvojfázové sérum, ktoré ešte nebolo schválené FDA (Food and Drug Administration). V súčasnosti sú k dispozícii iba výsledky klinických testov na 43 998 ľuďoch, čo je dôvod na opatrnú radosť.
Okrem získania súhlasu zdravotníckych orgánov po celom svete čelí vakcína niekoľkým výzvam. V prvom rade veľkým logistickým problémom spôsobeným nielen nutnosťou uchovávať ju pri extrémne nízkych teplotách, ale aj skutočnosti, že je to dvojdávková vakcína, ktorá sa musí distribuovať do celého sveta a treba dohliadať na jej podávanie. Aj za predpokladu, že výsledky klinických testov bude možné extrapolovať na širšiu populáciu, bude trvať dlho, kým sa podarí pandémiu dostať pod kontrolu.
Navyše aj potom ochorenie zostane endemické, jednak preto, že do niektorých oblastí sveta sa vakcína dostane až po dlhšom čase, jednak preto, že niektorí ľudia odmietnu dať sa zaočkovať. A v neposlednom rade aj preto, že získaná imunita nemusí byť trvalá. Je teda naivné očakávať, že vakcína hneď vráti život do normálu. A bolo by aj trestuhodné nezachovať niektoré postupy, na ktoré sme si zvykli počas pandémie.
Napríklad nemá zmysel hromadný návrat do kancelárií, keď sa ukázalo, že dokážeme perfektne pracovať aj z domu. Rovnako to, že čoskoro budeme môcť slobodne cestovať, ešte neznamená, že by sme mali všetci hneď lietať. Rovnako by bola chyba, keby sme umožnili našim mestám vrátiť sa do čias chaosu a špinavého vzduchu. A takisto to neznamená, že po ukončení lockdownu všetci prestaneme používať Zoom, pozerať Netflix alebo nakupovať na Amazone.
Väčšina vlád na celom svete preukázala, že nie je schopná vyrovnať sa s pandémiou a rovnako ani s výzvami, ktorým sme čelili predtým, napr. s klimatickými zmenami. Musíme preto odolať pokušeniu vrátiť sa k rovnakej normálnosti, ktorá nás dostala do toľkých problémov. Bola by to historická chyba.
Zdroj: forbes.com.
Zobrazit Galériu