Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Silicon Power A80 (256 GB): Správne vyvážené, rýchle SSD

0

Rôzne pamäťové úložiská od Silicon Power testujeme v PC REVUE často. Tie však boli zatiaľ vždy vybavené natívnym rozhraním SATA. Na „rýchlik“ PCI Express vo formáte M.2 naskakuje firma až teraz. Medzi prvé lastovičky patria modely A80 a A85. V tomto teste sa budem venovať tomu lacnejšiemu modelu z dvojice, ktorý je osadený pamäťami NAND,  zrejme typu TLC. V drahšom SSD budú pravdepodobne čipy MLC, súdiac podľa päťročnej záruky, dlhšej o dva roky. Inak sú SSD papierovo úplne rovnaké vrátane výkonu.   Tak trochu netradične SSD nepoužíva vlastnú DRAM a ako cache zdieľa časť operačnej pamäte počítača. Tejto technike fungovania sa hovorí HMB (z angl. Host Memory Buffer). Okrem zníženia výrobných nákladov za tým nehľadajte zvláštne výhody či nevýhody.


Detail na radič Marwell a dve pamäte – DRAM buffer pod nálepkou nenájdete, návrh SSD s ním nepočíta

Základom SP A80 je štvorkanálový radič Marvell 88NV1160 zo strednej triedy. Inými slovami, toto SSD síce neútočí na popredné výkonnostné priečky, ale na rozdiel od veľkého množstva konkurenčných je navrhnuté tak, že si svoj výkon stabilne drží dlhodobejšie. To je častá téma pri sekvenčnom zápise, kde zvykne výkon po zahltení stiesneného SLC buffera výrazne klesnúť už po jednotkách gigabajtov. Tu sa výkon láme až od 80 GB, keď z priemerných 930 MB/s rýchlosť prudko klesne na 270 MB/s a po zapísaní ďalších 40 GB ešte na polovicu, 135 MB/s. Každopádne takéto objemné zápisy v praxi asi nepodstupujete, azda len pri hromadných zálohách, takže táto ujma na výkone sa bežnej praxe netýka.

Chvályhodné je i to, že či je SSD prázdne, alebo obsadené na 80 %, miera zaplnenia nemá takmer žiadny vplyv na výkon – iba v zanedbateľnej miere sa predĺži prístupová doba čítania (tá je pomalšia aj pre HMB). Všeobecne ide o také nízke hodnoty a rozdiely, že to na reakciách systému či iných aplikácií nijako nepostrehnete. V mnohých prípadoch spôsobuje výraznejšie využitie kapacity podstatne väčšie ťažkosti. Toto SSD vzhľadom na to, že je medzi modelmi PCIe cenovo na úrovni najnižšej triedy, podáva náramne dobré výsledky vo všetkých smeroch. Po prepočte ceny na 100 GB a zohľadnení výkonu je Silicon Power A80 ­atraktívnejšie SSD než Patriot Scorch (jedno z najlacnejších SSD NVMe), oproti ktorému má nad rámec SATA i rýchlosti zápisu. Ten je na úrovni výrazne drahšieho ADATA XPG SX8000NP.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný pomer cena/výkon, výkon si drží i pri masívnom zápise veľkých súborov
- O trochu dlhšia prístupová doba, najmä čítania

HODNOTENIE:

Cena/hodnota:  100 %
Výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Vyváženosť: 100 %
Celkovo: 95 %

Cena: 85 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Silicon Power SSD

Pridať komentár