Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Smarthome - inteligentný detektor dymu a oxidu uhoľnatého Nest Protect

0

Najväčšie nebezpečenstvo pre domácnosti predstavuje požiar, predovšetkým v noci, pretože keď spíte, nevnímate pachy. Smrteľné môže byť pritom už trojnásobné vdýchnutie dymu. Vo veľkom nebezpečenstve sú najmä deti. Zvýšené nebezpečenstvo požiaru hrozí ak v dome, alebo byte kúrite pevným palivom, napríklad v krbe. 

Test fungovania detektora Nest Protect. Dym je indikovaný takmer okamžite, čo oceníte v prípade rýchlo horiacich materiálov

Detektory dymu a požiaru sú integrálnou súčasťou infraštruktúry každého inteligentného domu, či bytu. Avšak takéto domy majú aj moderné vykurovacie systémy a elektroinštaláciu, takže riziko požiaru je oveľa vyššie v starších domoch, kde sa kúri pevným palivom a elektroinštalácia, ktorá býva častou príčinou vzniku požiaru má niekoľko desaťročí. A keď sme už spomenuli inteligentné domy, ich centrálny riadiaci systém je v bežnej prevádzke výhodou, avšak v krízovej situácii pri požiari môže niektorý riadiaci, napájací, či komunikačný komponent zlyhať a signál z detektoru požiaru sa nemá ako preniesť. Riešením naznačených scenárov sú autonómne detektory, ktorých funkcionalita je doplnená možnosťou pripojenia k WiFi, takže informácia o poplachu sa prenesie do mobilnej aplikácie. Je to výhodné, hlavne v prípade osamelo žijúcich ľudí, keď ich najbližší príbuzní môžu po prijatí informácie o poplachu zorganizovať pomoc.

Detektor Nest Protect má autonómne napájanie pomocou šiestich batérii AA, takže je k dispozícii dostatok energie na hlasný výstražný zvuk, ktorý vás určite preberie aj z toho najhlbšieho spánku a ak nie ste doma, zalarmuje susedov. Snímač je potrebné umiestniť na strop, najlepšie uprostred miestnosti Montáž je vďaka oddelenej prírube jednoduchá. 

Detektory som testovali v miestnosti v ktorej sa kúri drevom v krbovej peci. Pri bežnom prevádzkovom „zadymení“, počas prikladania paliva detektor nereagoval, avšak keď som úmyselne nechal otvorené obidvoje dvierok a z horných sa začalo po chvíli hodne dymiť, detektor zareagoval rýchlo a spoľahlivo. Taktiež jedna vyfajčená cigareta v dobre vetranej miestnosti alarm nespustí.  Vo videu je test v simulovaných podmienkach. Zariadenie dokáže rozoznať paru od dymu a pri falošnom poplachu môžete jednoducho vypnúť alarm prostredníctvom smartfónu. Pri každom alarme je hlasom (v angličtine) oznámený druh poplachu. Taktiež sa rozsvieti prstenec okolo centrálneho tlačidla, ktorým sa dá alarm vypnúť. V prípade vyššej koncentrácie oxidu uhoľnatého CO (carbon monoxide) vás detektor hlasom upozorní, že musíte okamžite opustiť daný priestor. Keď hladina CO klesne na prípustnú úroveň, detektor to oznámi.

Farby prstenca okolo centrálneho prstenca signalizujú stav úrovne dymu a CO v sledovanom priestore. 

  • Zelená – OK
  • Biela- nočné svetlo, samozrejme treba túto funkciu zvážiť kvôli výdrži batérií
  • Žltá- nízka úroveň dymu napríklad po pripálení jedla. Upozorní vás, aby ste skontrolovali situáciu. Červená- vysoká hladina dymu alebo CO, spustí alarm a bliká 

Detektor som testoval v rámci komplexného testu mesh Wifi routra Deco M9 Plus. Zbytočne by ste mali  v dome, alebo rozľahlejšom byte inteligentné pripojené zariadenia, ak by ste celý dom, alebo byt nemali pokrytý dostatočne silným a kvalitným WiFi signálom.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Nest Nest Protect smoke detector detektor dymu detektor CO oxid uholnatý

Pridať komentár