Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Startup Eradivir má liek, ktorý môže účinkovať ešte lepšie ako vakcína proti koronavírusu

2

COVID-19 je najhoršia infekčná choroba, akú svet zažil od pandémie španielskej chrípky. A hoci ochorenie po čase stratí pandemický charakter, vírus tu s nami zostane, kým nebude dostatok ľudí imúnnych proti nemu. Odborníci na verejné zdravie hovoria, že SARS-CoV-2 sa stane endemickým rovnako ako chrípka. No závažným infekciám možno zabrániť pomocou vakcín a iných liekov. Vo svete sa však môže šíriť aj množstvo ďalších vírusov s pandemickým potenciálom.

Naša prvá línia obrany proti budúcim patogénom by mohla začať prelomovým liekom schopným zabíjať iba vírusy a infikované ľudské bunky. Vedci už vymysleli taký liek pôsobiaci proti chrípke, rovnaká technológia by sa mohla použiť na výrobu liekov zameraných na vírusy, ktoré spôsobujú COVID-19, HIV a iné vírusové infekcie.

Vedci z Purdue University vyvinuli zlúčeninu nazývanú zan-DNP, ktorá môže blokovať uvoľňovanie vírusu a viesť k „imunitne sprostredkovanej eliminácii voľného vírusu aj buniek infikovaných vírusom“. Ich štúdia bola publikovaná v časopise Nature. Vírus musí infikovať bunku a prevziať kontrolu nad jej chemickými procesmi, aby vytvoril svoje kópie, ktoré potom infikujú ďalšie bunky. Imunitný systém sa naštartuje, keď dostane varovanie, že sa šíri patogén.

Vtedy sa začnú preteky medzi imunitným systémom a vírusom. Zvyčajne vyhráva imunitný systém, ale nie vždy. V niektorých prípadoch sa imunitná reakcia vymkne spod kontroly, čo môže viesť ku komplikáciám a úmrtiam. To sa deje aj v mnohých závažných prípadoch COVID-19. Pri infikovaní buniek vírus označuje poškodené bunky svojimi vlastnými proteínmi. Cieľom molekuly vedcov z Purdue je nájsť bunky infikované chrípkou.

Na preukázanie účinnosti lieku vedci vstrekli myšiam 100-násobok smrteľnej dávky vírusu chrípky a tri dni po infekcii ich začali liečiť. Liečba zan-DNP eliminovala aj ťažké vírusové infekcie, ktorými boli myši naočkované. Terapia zan-DNP má oproti vakcínam kľúčovú výhodu v tom, že nevyžaduje predvídanie toho, ktoré vírusové kmene sa objavia počas nadchádzajúcej chrípkovej sezóny, pretože zlúčenina bude zameraná na všetky podtypy chrípky A a B.

Účinnosť a bezpečnosť pri liečbe chrípky budú musieť preukázať ešte testy na ľuďoch. Rovnaká terapia sa môže použiť aj proti hepatitíde, HIV, respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV) a dokonca aj proti COVID-19. Technológiu bude komercializovať startup Eradivir.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

openeyes reakcia na: Startup Eradivir má liek, ktorý môže účinkovať ešte lepšie ako vakcína proti koronavírusu

4.12.2020 11:12
zostáva len jedna otázka: ako zabezpečili, aby liek neoznačil iné bunky tela, ako tie s vírusom...
Reagovať

RE: openeyes reakcia na: openeyes

13.12.2020 20:12
veď je to jasné, táto technológia kopíruje technológiu Theraflu, ktorá sa aktivuje vodou, nie? A čoho je plná chorá bunka? Hnisu a vody? A tak rozlíšiš zdravú bunku a chorú bunku liekom, nie?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať