Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Video: NASA pošle na Mars zariadenie MOXIE na výrobu kyslíka a raketového paliva z miestneho vzduchu

3

Rover Perseverance, ktorého úlohou je zbierať horniny na Marse, má na palube zariadenie s názvom MOXIE, schopné premieňať vzduch dostupný na Marse na kyslík. Ide o testovacie zariadenie, no keby sa táto technológia využívala vo väčšom rozsahu, mohla by produkovať kyslík, aby ľudia mohli dýchať na Červenej planéte. Navyše by sa dala použiť na výrobu paliva pre rakety. 

Vedci namiesto toho, aby posielali všetok potrebný kyslík zo Zeme na Mars, chcú umožniť astronautom vyrábať raketové palivo na Marse. MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) je generátor kyslíka prvej generácie, určený na testovanie technológie, ktorá dokáže vytvoriť požadovaný kyslík. Vďaka schopnosti vyrábať kyslík na Marse by bola prvá cesta s posádkou na túto planétu ľahšia, bezpečnejšia a lacnejšia. 

Vytvorenie kyslíka na Marse bude výzva, pretože tamojšia atmosféra je len o jedno percento hrubšia ako tá zemská a jej 95 percent tvorí oxid uhličitý.MOXIE nasáva vzduch pomocou pumpy a potom prostredníctvom elektrochemického procesu oddeľuje dva atómy kyslíka z každej molekuly oxidu uhličitého. Keď plyny pretekajú systémom, analyzujú sa s cieľom zistiť, koľko kyslíka sa vyprodukovalo, aký je čistý a ako efektívne stroj pracuje.  

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

thick reakcia na: Video: NASA pošle na Mars zariadenie MOXIE na výrobu kyslíka a raketového paliva z miestneho vzduchu

3.12.2020 08:12
atmosphere is only one percent as thick in earth - atmosfera ma iba 1% hustoty pozemskej.
naucte sa prekladat. keby sa autor prekladu zaujimal o mars, vedel by aky problem je na marse brzdit padakom, a nepisal by o hrubke atmosfery.
Presne takto sa siria nepravdy a hoaxy - zle preklady, neznalost, nevedomost a potom je uz vysledok cieleny.
Reagovať

neverim ociam reakcia na: Video: NASA pošle na Mars zariadenie MOXIE na výrobu kyslíka a raketového paliva z miestneho vzduchu

3.12.2020 08:12
ako moze niekto napisat ze je iba o 1% hrubsia? aj magora prinpreklade z originalu musi trknut ze to je blbost co prelozil....
Reagovať

1% reakcia na: Video: NASA pošle na Mars zariadenie MOXIE na výrobu kyslíka a raketového paliva z miestneho vzduchu

2.12.2020 03:12
Nie je o 1% hrubšia ale má iba 1% s tej pozemského a to je sakra rozdiel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať